Årets sidste P&T Tur.

Årets sidste put and take tur skulle være gået til Børges P&T men da der var overfyldt  der, rykkede vi til Aalsbogaard hvor det lykkedes Mads at fange dagens eneste fisk foran næsen på de voksne. Godt gået af Mads som helt sikkert har en stor fremtid foran sig som lystfisker da interessen for at fiske er stor.

 

Lars og Mads

 

Turen bliver desværre også den foreløbigt sidste tur, da vi i put and take udvalget gennem året har set at interessen fra klubbens medlemmer for at fiske i put and take søer er så godt som ikke tilstede idet vi til årets  6 arrangerede ture har haft  6 tilmeldte hvoraf de 4 kom til den sidste tur!!! Og det på trods af at vi i udvalget har prøvet at gøre det anderledes end de foregående år ved at lave ture til forskellige søer og lave temaaftner hvor man kunne lære nyt som det var ønsket fra forskellig side.

 

Mads med sin flotte fisk

 

Det synes vi er for lille en tilslutning til at vi vil fortsætte med at lave ture men skulle der lige pludselig vise sig interesse for at komme ud at fiske i P&T er det bare at kontakte udvalget og så er vi da friske på at lave en tur igen.

På udvalgets vegne
Niels Jensen

 

Udgivet i Nyheder.