Så blev der prøvet nye fluestænger.

Demo med LTS fluegrej

På en usædvanlig dejlig aften var der demonstration – altså ikke imod! – men med en god håndfuld LTS stænger som Jørgen og Ingelise fra LTS-Danmark, var så venlige at stille til rådighed.

IMG_6583 IMG_6587

Nu var der mulighed for at være klar til sæsonen, hvad enten det være sig Laks, kyst eller å-fiskeri med nymfe eller tørflue. Stænger, hjul og liner var monteret og klar til afprøvning, da de første medlemmer dukkede op på fodboldbanen bag klubhuset.

Da det i forvejen var den ugentlige træningsaften i fluekast, var der mange fremmødte og liner og stænger blev testet, byttet rundt på og atter testet.

IMG_6585 IMG_6588 IMG_6589 IMG_6591

Jeg ved ikke om nogen, udover mig selv måtte have tegnedrengen frem, men jeg var allerede på det tidspunkt blevet ”forlovet” med en let og langbenet sag i farverne hvid og rød! Den glæder jeg mig til at præsentere for Laksene i Nausta, Skjern Å og havørrederne i Karup inden så længe.

IMG_6584 IMG_6586

I det milde sommeragtige vejr, sluttede aftenen på behørig vis med formandens velstegte grillpølser. Undertegnede skal hilse fra LTS-Danmark ved Jørgen og Ingelise og sige mange tak for det gode værtskab. Det havde været fornøjeligt at hilse på klubbens medlemmer.

Gerhardt Andersen

 

Udgivet i Nyheder.