Årets første havtur i 2012

Så fik havfiskerne også gang i sæsonen 2012.

Årets første havtur var egentlig programsat til april måned men det var der lige et par af medlemmerne der ikke kunne vente på ,så fluks blev der arrangeret en tur her sidst i februar. Og som med alle andre ture havudvalget laver, tager det ikke mange minutter inden alle pladserne på bådene er optaget!!

Så 12 m/k tog med M/S Felix på torsketur fra Spodsbjerg i et kanon vejr for årstiden. Faktisk så godt vejr at det var svært at fange fisk pga manglende strøm!!!!  Sølle 49 torsk og 4 fladfisk blev det til og det er ikke mange når man tænker på hvad der normalt bliver fanget.

Men når der ikke fanges så mange fisk er der jo rig mulighed for at mobbe sidemanden med at man har fanget dobbelt så mange fisk som ham. Det vil sige: 2 fisk!!!

Turansvarlig Allan Birk havde  sørget for at der var fine præmier til de 3 største fisk hvilket på denne tur viste sig at være torsk på omkring 61 cm !!!!  Og at det gælder om at høre efter hvad reglerne går ud på fandt Ulrik Jeppesen ud af, da han stod med en fin nyrenset torsk på 58 cm  uden hoved!!!!!  Så ingen fin præmie til ham….

 

Det obligatoriske rundstykke med ost indtages mens vi sejler ud.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vi havde et af klubbens nye medlemmer Lars Andersen(i gul dragt) med på turen og det er jo altid dejligt med et nyt ansigt blandt alle de gamle velkendte ansigter.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Thomas Bonnerup med 2 pæne torsk og Thomas delte da også 2 præmien i turens lille konkurrence med Lars Andersen.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Henny Jørgensen havde sine kvaler med at fange torsk men hvad gør man så for at få fisk med hjem til fryseren? Man fanger da bare en stor flot issing!!!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Morten Nyby med 1. præmien for største fisk som var 61 cm. 1 cm længere end de 2 fisk der blev nummer to. Det forlød at Morten delte præmien med Skipper Verner som var ham der målte fiskene!!!

Udgivet i Nyheder.