Efterårs sæsonen i gang.

Så er sommerferien overstået for de fleste og efterårs sæsonen med dens forskellige aktiviteter starter op.

Og for ligesom at signalerer efterårs start havde bestyrelsen bestilt efterårs vejr i form af blæst og kulde og mørke kl. 20.30 !!!

Nå, det hjalp lidt på humøret at bestyrelsen i form af Formand Frank sørgede for gratis pølser og drikkelse, et tilbud mange af klubbens medlemmer benyttede sig af.

Der blev tid til at hjælpe et par nye medlemmer med deres fluegrej og Allan Birk viste nogle af de ruser der skal bruges, når der er krebsetur til Tarup-Davinde nu her på fredag den 2 september.( Tilmelding på Member Net)

Og så gik snakken ellers til den store guldmedalje om de ture til Norge folk havde været på her i sommers. Jørgen Kasserer var lige kommet hjem fra Mandal i går søndag og undertegnede spurgte om de havde fanget fisk og så fik jeg ellers historien om hvor mange Lomombaer  man kan lave ud af en flaske cognac !!!  Det er ikke mange når ham der skænker op hedder Jørgen Kasserer og han mener der skal hygges 😆

20160829_184155 20160829_184433 20160829_190736 20160829_192318 20160829_192353

Men ellers byder efteråret hen til vinter på de månedlige kyst ture og Vikingerne har deres ture til kysten ligesom de skal en tur på havet efter fladfisk i september og havfiskerne har 3 ture efter fladfisk hvoraf den ene er den årlige fladfiske  konkurrence med Jan og Bo og hvor vi håber at 1 pladsen efter mange 2 pladser endelig havner i O.S.K.  Der er som skrevet andetsteds krebse tur til Tarup-Davinde og der er en put and take tur til Fyns Fiskevand .  Og når det begynder at blive mørkt og koldt skal vi have gang i vores nye værksted, så jo, der er ingen grund til at gå og kede sig der hjemme .

På bestyrelsens vegne,

Niels Jensen

Udgivet i Nyheder.