Formandens årsberetning for 2022

Formandens årsberetning for 2022

Så er der pludseligt gået et år, og man sidder og reflekterer over, hvad er der sket og om nåede vi det, vi havde tænkt os.
De senere år har vi bokset en del med nedlukninger (covid). Det er jo fedt, at de næsten er væk.
Nu skal folk bare til at vænne sig til, at vi godt kan mødes igen.

En generalforsamling i normale lokaler og med fint fremmøde igen. Stadig størst på Fyn med over 500 medlemmer samt et par hundrede i Tarup-Davinde afdelingen oveni. Vi har en rigtig fin økonomi.

Køb salg`s dagen var igen mulig og der var en god handel.

Odense Å Premieren hvor der var kæmpe oversvømmelser op til. Man kunne faktisk ikke finde åen. Men der kunne afholdes Premiere på normal vis, en del is men dog muligt at fiske. En dag med mange OSKèr ved åen. Blandt andet et kæmpe hold juniorer.

Vores Juniorer er jo et kapitel for sig selv. De er jo her og der og overalt. Der skal lyde et kæmpe ”godt kæmpet knægte”. Der er næsten ikke en fiskeart, de ikke har fisket efter og vel og mærket fanget og de har så meget overskud, at de har tid til at hjælpe i DSF regi også, så andre juniorer i Danmark måske kan opleve den samme succes som I oplever.
De lavede lige sidst på året en jule/afslutning/banko med 27 unge mennesker, plus forældre, lederne, og lidt hjælpere, så kan der næsten ikke være flere i klubben.
Stor tak til leder teamet og de hjælpsomme forældre, der står bag denne super oplevelse for de unge mennesker.

65+ afd. Er jo på 10. år stadig super aktiv med en masse fisketure og fluebinding i klubben.
Hyggen er i højsædet i denne afdeling. Fisk fanges ja, men de kommer ikke til at leve af det, det er sikkert. Men det er kammeratskabet der er vigtigt her.
Men en flot indsats og der er altid plads til en mere.

I klubben ser det ud til at vores kamp med vand i kælderen, langt om længe er vundet, med dræn, pumper og en masse opgravninger først på den ene side af huset og så et kæmpe hul lige midt i indgangen.
Men efter fam. Johannesen har rumsteret med hylder maling og gummi hud og deslige på væggene i kælderen, så tror vi faktisk på, at det er blevet et rum, der kan bruges igen. En kæmpe tak for det store arbejde.

På første salen
er der også sket en masse med flue rummet. Henning og Per har virkeligt lavet det til et super lokale og de er allerede begyndt at binde der om mandagen. Tak for indsatsen.

Der er fra kommunens side fjernet hæk omkring klubhuset og der er blevet plantet en ny bøgehæk, der passer ind til de hække, de nye huse omkring os også bruger, så passer vi ind i omgivelserne igen.

Det næste i klubhuset
bliver noget med en opvaskemaskine, så vi ikke skal bruge papkrus, og der er en del af baren, der bliver lavet om. Der er en del hulrum i baren, der ikke bliver brugt nu og så skal der nok noget nyt linoleum på gulvet bagefter.

Der var pludseligt 100.000 stk Smolt i overskud på Lakseriet. Der var en del af klubbens medlemmer, der fik købt en del. Tak for det.
En del af klubbens medlemmer har været ud og hjælpe med at klippe fedtfinner på de smolt, der skal sættes ud i foråret på Fyn, det er så man bedre kan kontrollere, om det er udsætnings fisk eller ikke, men det tager meget lang tid, at klippe de mange hundrede tusinde fisk. Stor tak for den insats.

Men det er ikke alle steder, at det går godt altid. vi har en del udfordringer i Rønninge Mose. Der er forsvundet en båd og den anden dernede blive slæbt over i forkerte moser. Det giver en del ballade med naboerne og som det sidste blev der boret huller i båden til beslag til elmotor. Det er slet ikke tilladt med motor i vores vande. Nu prøver vi uden både i Rønninge et stykke tid, så må vi se.

Tilbage til noget positivt, til vores Fiskeskolens Put and Take. Den begynder virkeligt at blive et godt aktiv for klubben. Der er kommet mange hold ud og fiske i søerne og vi bruger også søerne til andre gæstefiskere fra kommunen, DSF, Stiftiende`s læsere. Vores forskellige afd. som juniorerne og 65+ bruger dem også.
Vi arbejder også med fonde til at få tre handicap venlige flydeplatforme op, og et bålhus med plads til 30 personer.
Husk du kan jo også som medlem af O.S.K. fiske der til en billigere pris nemlig 50kr. for 3 timers fiskeri. Har du en gæst med koster det 100kr. for tre timer.
Hver stang må tage op til 4 fisk med hjem, betaling foregår på pladsen via Mobile Pay. Der er skilte, der fortæller det hele derude.
Fra Tarup-Davinde a/s er de ved at lave nye stier og et fælles mødested/gård til ca. 16 millioner i vores nærområde, så det bliver meget spædende, hvad der kommer til at ske med området de næste år.

Ude i Klintebjerg er de færdige med ”Skallehuset”. Det er et foreningshus (til ca.4 mil.) som vi også kan benytte. (Der vil være noget betaling her), det er med en fin udsigt ud over fjorden (5 meter til vandet), plads til 20-30 personer der er et køkken og fine toilet muligheder, så måske der er nogen, der har en god ide til, hvad vi kunne lave her.

Vi har lavet en del forskellige tiltag, hvor vi viser klubben frem. Det er mange gange ikke noget, der kan måles i medlemmer eller sådan men det skal det nok heller ikke. Det er noget, der giver dem, der deltager, en masse og vi som arrangører får en masse positivt med hjem.
Vi har været til:
Forskningens Døgn (Odense Havn)
Skjern Å Festivalen
Fjordens Dag (Seden Fladstand)
Bølgen blå (event med fisk for indlagte børn på OUH)
Bølgen blå (event ved Odense Å med fiskeri for indlagte børn og deres familier)
Flere ture til Dallund Sø for at vise hvordan man fisker for firmaer.
Flere ture til Fiskeskolens Put and Take med mange forskellige hold.
Der er flere fisketure for udsatte grupper/enkelt personer.
Har du selv lyst og lidt tid til et arrangement eller to, så prikker du bare formanden på skulderen og melder dig til.

Skarv har og vil nok altid være et samtaleemne i fiskekredse. I år har der været en del møder og forskellige tiltag for at begrænse disse b.la. skarvvagter, på Vigelsø bliver æggene olieret, der er givet tilsagn fra Vandpleje Fyns side af, at de gerne vil bruge penge på patroner til dem, der regulerer skav forskellige steder på Fyn og ellers har vores forbund arbejdet en del på en europæisk samlet plan for regulering i hele EU.

Frank Jensen fik den gode ide, at der manglede en gydebanke i Lindved Åen ved Holluf Gård. Han ville selv lige ansøge og han fik lidt hjælp med udlægning, så nu ligger den der og fiskene har allerede brugt den. Vi siger tak på fiskenes vegne.

I Odense Fjord har vi rodet lidt med at lave noget sten udlægning for at lave nogle steder, hvor tangen kan gro fast på. Det kan blive noget med Tim Vermund (rådmand i Odense) måske Fjordens Dag, sten ud til fjorden fra landmændene og så noget ”udplantning” i fjorden forskellige steder.
Men det er liidt tungt at få lov til, men vi prøver, det er jo vores fjord og den trænger til hjælp.
Derudover er der gang i nogle større rev i yderfjorden og noget ålegræs udplantning fra Universitetets side af. Det er ikke noget, vi kan hjælpe med endnu, da det er på forsknings plan. Først skal de prøve og måle, plante og tjekke, hvad der kan lade sig gøre, inden det måske får lov til at blive i stor Scala.

I 2023 vil vi igen se fremad på nye tiltag for klubben, love en masse det gør jeg ikke denne gang, nu ser vi hvad der er muligt, verden må se at blive lidt normal igen.

Jeg vil gerne sige tak til alle jer, der vil O.S.K. noget positivt, mange tak.

Og så vil jeg takke for et godt 2022 med et håb for 2023, der bliver rigtigt godt.

Pas på hinanden og kom ud og fisk, husk at tage en ny kammerat med ud til vandet.

GOD JUL OG GODT NYTÅR
O.S.K.
FIGHT HARDEST
MVH
Formand
Allan Birk

Udgivet i Nyheder.