Geddepremieren i Rønninge 2015

Birketræernes grene stod med ny udsprungne blade. Gæssene trompeterede, spættens hakken gav genlyd i skoven og svanerne sejlede majestætisk af sted i det flotte solskin, da godt en snes klubmedlemmer havde sat hinanden stævne til den årlige geddepremiere i Rønninge.

Allerede kl. 08,00 var der bænket til morgenkaffe, rundstykker og en lille skarp til de morgenfriske. Flere havde allerede da rigget grejet til, klar til at Frank gav startsignalet i form af en tydelig og klar tuden i hornet, der ikke stod tilbage for en fodboldkamp mellem Brøndby og FCK.

_MG_2548_MG_2464_MG_2465_MG_2514_MG_2512_MG_2520

Klubbens logo består jo af billedet af en gedde i en oval ring. Man er heller ikke i tvivl om, at det er nogle rutinerede geddefiskere der stillede sig på kanterne af de forskellige mosehuller. Agn i alle mulige afskygninger glimtede i solen. Fantasifulde spinnere, rød/hvide woblere som mere hørte hjemme på et lystfiskermuseum. Forskellige gummidyr i sjove afskygninger og diverse metaldimser med en krog i enden. Alle agn, som man ved tidligere har fanget gedder, og gedderne har jo ikke ændret sig i ca 10.000 år, heller ikke hvad smag angår.

Ret hurtigt bed nogle mindre gedder på, men efterhånden som varmen bredte sig i vandet, blev fiskene større.

_MG_2529_MG_2534

Efter de obligatoriske grillpølser startede børnenes mede konkurrence, som ikke blev den helt store forestilling. Trods Franks gavmilde uddeling af majs, maddiker (levende !!) dej kugler og en rigelig forfodring, udeblev fiskene i større stil. En enkelt havde dog husket tidligere tiders medefiskeri, nemlig en god gammeldags regnorm.  Det lykkedes ham faktisk i første kast at fange en gedde på 30 cm og 2 aborrer på omtalte røde haveflue.

_MG_2549

Kvik knægt !!! Når nu man ikke fanger noget kan man jo lige så godt bruge sin spand som taburet.

 

Christian, Kenni og Hans med deres vinder gedder.

Christian, Kenni med deres gedder og Hans med sin flotte vinder pokal.

Voksnes gedde konkurrence:

  1. Hans Nielsen                             89cm
  2. Christian Johannesen               74 cm
  3. Kenni Sørensen                        73 cm
  4. Kresten Mehl                             64 cm

 

_MG_2583

Vinderne af junior konkurrencen med deres fine præmier.

Børnenes mede konkurrence:

1 Frederik Dyrslund                       Gedde 30 cm

2 Lucas Hansen                             Skalle 18 cm

3 Magnus Hansen                         Skalle 16 cm

4 Sebastian Ravn                           Skalle 15,5 cm

5 Stephanie Ravn                           Skalle 14 cm

Mange tak til Gerhardt Andersen for det fine referat samt de flotte billeder.

Niels Jensen

 

Udgivet i Nyheder.