Nye redningsveste til O.S.K

Så har O.S.K fået doneret 20 nye oppustelige redningsveste af TrygFonden.

Som det nok er mange bekendt havde vi et kedeligt uheld på en tur sidste år, hvor Knud Rask var ved at komme grueligt af sted da han snublede ude i vandet men heldigvis endte det hele godt.

Med den historie i baghovedet skrev Allan Birk til TrygFonden og søgte om 20 redningsveste hvilket vi nu har været så heldige at få bevilliget.

Og så er det jo meningen at de skal bruges så vi ikke får flere uheld under fiskeriet. De vil ligge over i klubhuset hvor man kan komme og låne dem til en fisketur hvor det end måtte være. Det eneste man skal er lige at kvittere for lånet på en seddel der vil ligge i baren og så får man en kvittering når man afleverer dem i ren og pæn tilstand. Der vil ligeledes komme til at ligge to veste i huset ved Karup Å så man er beskyttet når man fisker langs åen. Vestene er i onesize så de skulle passe alle der ikke er overvægtige ud over klubbens normer!!

En stor tak til TrygFonden fra hele Odense Sportsfisker Klub.

 

 

 

Udgivet i Nyheder.