O.S.K Cuppen 2019.

23 mand havde tilmeldt sig dette års O.S.K Cuppen og det var en stigning på 2 mand i forhold til 2018.

Så skulle man også tro der ville blive indvejet flere fisk, men det var desværre ikke tilfældet. Ja, der blev indvejet 2 fisk om lørdagen og det var det !! Og dem blev der i skyndingen ikke taget billeder af 🙁

Men Henrik With Jørgensen tog en undermåler, mens undertegnede så det så den blev der da taget et billede af, mens den var på op og ud igen 🙂

Ingen fisk om søndagen og dog…Et af klubbens medlemmer Kurt Gleie tog en fin blank på 57 cm ved Brandstationen, men han havde ikke fået tilmeldt sig konkurrencen, men mon ikke han husker det til næste år 🙂

Kl. 15.00 om søndagen var mange af deltagerne kommet i klubhuset hvor snakken gik om hvor folk havde fisket henne og hvor lidt de havde fanget og hvor mange de havde mistet !!  Og selv om der ikke var blevet fanget fisk havde folk haft en god dag i det fine efterårs vejr 🙂

Frank Johannesen stod for de obligatoriske pølser med brød og han trak 5 x 300 kr. blandt alle deltagerne 🙂  Og fik delt 2 ud af 3 præmier ud.  Begge indvejede fisk målte 46 cm og så var det vægten der afgjorde det og der var Henriks ørred 90 gram tungere, så han løb med 1 præmien 🙂

Frank styrer begivenhedernes gang.

Henrik With Jørgensen med medalje og pokal for 1.præmien med en ørred på 46 cm og 1000 gram.

Kenneth Fahnøe med medalje som nr 2 for en ørred på 46 cm og 910 gram.

Tillykke til de 2 vindere og tak til alle deltagerne for en hyggelig konkurrence 🙂

Tekst og foto : Niels Jensen

 

 

Udgivet i Nyheder.