Spændende foredrag om Alaska tur.

Underholdende og spændende foredrag fra Alaska.

Ca. 30 m/k var mødt op for at høre om den spændende Alaska tur som 6 af klubbens medlemmer var på i sommeren 2013. Først fik alle der ønskede det dog lige en pølse med brød så der kom lidt ro på og så startede Bjarne Laursen op med at fortælle om turen samtidig med at hans rejsekammerater  Frank, Bo, Kurt, Søren og Henning supplerede ham .

Der blev fortalt om rejsen derover som var en langvarig tur der sluttede af med vandflyver for at komme ud til lodgen og Frank fortalte om det ende grej som blev brugt og som de selv medbragte ,hvor imod stang og hjul var lejet.

Hele foredraget var naturligvis ledsaget af flotte billeder og video hvor vi rigtigt kunne se den fantastiske natur som Alaska har at byde på. Kongeørne og spor efter elge( lort!!) og Frank fik set spor efter bjørn om natten ,selv om vittige hoveder påstod det bare var Bjarne der havde været oppe og tisse !!!

 Og selvfølgelig fik vi set en masse flotte billeder og  film om det det hele handlede om : Nemlig laks !!  

Flotte kongelaks  som kæmpede bravt for at slippe væk ,hvilket man ud fra det F..K udtryk som vi jævnligt hørte lykkedes dem mange gange!!

Men der kom da også flotte laks på land som enten blev genudsæt efter deres var taget billeder eller blev fileteret og taget med hjem. For øvrigt utroligt at når en laks den smutter så kan fiskeren med det samme sige at det var en +20  kg laks,  mens at når den kommer på land så er han nødt til at veje den for at bestemme vægten!!!

Vi fik set hvordan de boede under turen og der manglede ikke noget. Der var alt lige fra varmt vand til et bad til mobilt lokum!! Og bespisningen var også god med store bøffer på grillen selv om posesuppe vist også var en stor del af maden.

Så alt i alt var det et kanon foredrag som alle lyttede intenst til og spørgsmålene til turen blev besvaret af de 6 rejsekammerater samtidig med at vittige bemærkninger røg gennem luften.

I pausen var der snitter med rullepølse og en ost som kun var for voksne mænd samt øl/vand og kaffe.

En stor tak til de 6 rejsekammerater fordi de ville fortælle om deres utroligt spændende tur til Alaska.

Mange tak for et kanon arrangement – Bestyrelsen 

Udgivet i Nyheder.