Vikinger i tåge

Det kunne skyldes det faktum, at Allan Berg havde en del rester tilbage fra julefrokosten, at der kunne samles 17 gæve Vikinger på stranden ved Middelfart. Det kunne også bare være den succes, som Viking65+ har kørt på, nu i årevis. Det endte med, at resterne ikke slog til, så Allan Berg måtte afsted for at supplere op.

Om det var tågen der gjorde at fiskene ikke ville bide, eller det bare var lidt for hyggeligt på bænken, med madder og snaps, men Vikingerne måtte atter gå fisketom hjem.

Til gengæld kunne de fylde flere poser med affald og fiskeliner. Det er simpelthen alt for dårligt, at nogle lystfiskere ikke kan finde ud af at rydde op efter sig. Jeg er sikker på, at både vores seniorer og vores juniorer kan finde ud af at samle op efter sig.

Allan Berg skal have en stor tak for at holde i trådende og styre den flok af vilde Vikinger over de 65 +
Det er en stor fornøjelse at få lov til at deltage i det sociale samvær vi har i vores forening.

Gerhardt Andersen

Billeder af Jon Bjarke

Udgivet i Nyheder.