Vikingernes julefrokost

Der er da visse fordele ved at være 65+. En af dem er, at man kan deltage i TO julefrokoster inden for klubbens rammer ! ….Så er spørgsmålet så bare om man kan holde til det ? Vores to ældste medlemmer, hvoraf den ene er over de halvfems og den anden sidst i firserne klarede det helt fantastisk. Børge og Poul Erik er beviset på at livet bestemt ikke er slut, bare fordi man bliver pensioneret. De er da også stadig med på fiskerturene.

Tredive var tilmeldt buffeten i lokalerne på Skibhusvej, men allerede inden starten måtte to melde fra på grund af sygdom. Ikke noget alvorligt, men vi er jo i en tid med forkølelser osv.  De gik så glip  af de obligatoriske sild med et passende antal snapser, samt et par øller til. Derefter var der buffet med alverdens slags pålæg og tilbehør. Inden ostebordet var der det efterhånden faste indslag med aktioner over forskellige pakker. Det er altid spændende at se, hvad man lige har smidt tohundrede kroner efter ? Et badehåndklæde eller den nye Orvis fluestang ?

Der var også et par stykker af vikingerne der skulle præmieres. For ture flest gange, nemlig 6 gange hver, blev Flemming Rødtnæs og Carsten Fenger præmieret. Ligeledes blev Flemming Rødtnæs og Carl Erik også præmieret for deltagelse med 6 gange hver til fluebinding. Carl Erik måtte op igen for flest fanget fisk. Stort tillykke til dem alle.

Dagen blev afsluttet med æbleskiver og kaffe.

Jeg skal hilse fra Vikingeformanden Allan Berg og sige et stort tak til alle Vikingerne for det helt fantastiske fremmøde og gode humør alle møder op med, det være sig fisketurene eller fluebindingen.

Med ønsket om en glædelig jul og et godt nytår til alle.

Gerhardt Andersen

Tekst og foto: Gerhardt Andersen

Udgivet i Nyheder.