Vikingernes tur 18. Maj

Et lille referat fra Vikingernes tur den 18. maj

Vi mødtes ved klubhuset, hvor vi var samlet 6 mand, der kørte til Måle strand. Her startede vi med en lille morgenbitter og sagde ”Knæk og bræk” hvorefter blink og silketråde blev kastet efter hornfiskene. Og i første kast huggede en pæn hornfisk.

Det ventede jeg så var startsignalet til det store fiskeeldorado, men det blev det ikke til. Flemming tog en hornfisk og jeg endnu en, og det var så det. Børge havde kontakt helt ind til land, men den sprang i målet.

Men det blev trods de få fisk en dejlig dag med rimeligt godt vejr og som jeg tror at traditionen altid vil være, rigtig hyggeligt og med højt humør.

Det blev aftalt at lave en deltagerliste/ telefonliste så vi altid nemt kan kontakte hinanden.

Denne liste håber jeg bliver meget større fremover:

Børge:        6618 6660
Poul Erik:  2860 0964
Knud:         6092 4002
Christian:   4061 5022
Flemming: 2633 2990
Allan:         4047 4113

Næste tur bliver en Put &Take

Vi mødes onsdag den 8. juni kl. 10 ved klubbens Put &Take søer ved Borreby. Samling ved parkeringen foran indkørslen. Og igen opfordrer jeg til at alle 65+´ere møder op til et par hyggelige timer sammen.

Hilsen Allan

Udgivet i Nyheder.