Åbent hus for juniorer

Åbent hus dag for juniorer var en succes med 8-10 juniorer og deres forældre.

Som mange af jer måske er bekendt med enten gennem besøg i klubben eller via den artikel der var i maj nummeret af  Sportsfiskeren (side 20-22) har nogle af klubbens ældre medlemmer gjort et stort stykke arbejde for at få vist eleverne på de nærliggende skoler hvad lystfiskeri er.

Efter at det projekt er afsluttet blev det besluttet at holde en Åbent Hus dag for dem, for at vise  børnene samt deres forældre hvad O.S.K er for en størrelse og hvad vi kan tilbyde de unge mennesker af spændende ting.

Så 8-10 måske kommende juniorer med forældre var mødt op på dagen, hvor Jørgen Kasserer, som har været primus motor på  projektet, bød velkommen og fortalte lidt om klubben generelt, hvorefter juniorleder Danny Vitting fortalte om hvad der kunne laves på junior møderne.

Og så gik de unge mennesker ellers i gang med at lave takler og spinnere, imens deres forældre fik ny røget ørred, alt imens de kunne spørge mere ind til klubben .

Så alt i alt en rigtig hyggelig aften som sluttede af med en ristet pølse for de sidste seniorer.

Og så er det spændende at se om nogen af de unge mennesker har fået lyst til at blive medlem af O.S. K så vi kan få noget mere gang i junior arbejdet, så endnu flere unge kan  kommer ud og fiske.

Tak til alle de tilstedeværende for en hyggelig aften.

Bestyrelsen og juniorudvalget.

Udgivet i Nyheder.