Hornfisk er der ingen ben i !!

Hornfisk – månedens fisk!

Maj måned er hornfisketid, det ved enhver lystfisker som stadig jagter sølvtøjet. Hornfisken er super sjov at fange på især let grej og her kan ungerne også være med. Hvad kan man så bruge de lange grønbenede til? Rasmus viste os hvordan vi fileterer fisken, for at få fjerne de grønne ben. Ja det så der ikke ud til at være mange ben i. Herefter var to af klubbens medlemmer i gang med at gøre kunststykket efter og få skilt kød og ben fra hinanden.

Imens sørgede kokken for at vi fik serveret en lækker smagsprøve på hornfiske tornedos med hvidvins smørdampet asparges og brød, tilberedt på grillen. Uhm det smagte godt og kan snildt laves som en forret til gæster.

Kokkekunst: Rasmus Andresen

Tekst og foto: Michael Schmidt

 

Udgivet i Nyheder.