O.S.K involveret i nyt projekt.

O.S.Ker til informationsmøde med ministeren om smolt tælling..

Som det nok er mange af klubbens medlemmer bekendt, så er mange O.S.K er også involveret i mange andre ting end lige at være ude at fiske.  Det være sig i Odense Å Sammenslutningen , hvor Dan Nielsen fra O.S.K er blevet formand , Thomas Hansen styrer kontrollantgruppen, hvor  indtil nu 14 O.S.K er har meldt sig som kontrollanter. Gerhardt Andersen er bestyrelsesmedlem og Knud Rask suppleant.

I Vandpleje Fyn har vi Kenneth Fahnøe siddende i forretningsudvalget og en masse fra O.S.K er tilmeldt Grusbanden som sørger for renovering af vandløb på Fyn.

Jørgen Pedersen og Jens Madsen styrer Fiskeskolen sammen med andre af de gamle drenge, og den er allerede  kendt over det ganske land via artikler i blade og indslag på tv.  Dem har Danmarks Sportsfisker Forbund et godt øje til, da de gerne vil have, at andre klubber landet over efterligner dem, da de synes det er så godt et projekt.

Senest har 12-14 af klubbens medlemmer meldt sig til et projekt, som i alt sin enkelthed går ud på at tælle smolt i Geels Å. Et projekt, som løber over 2,5 måneder og som passes af folk fra Kerteminde Kommune i dagligdagen og af frivillige fra O.S.K og Munkebo  i weekender og helligdage.  Smolten er blevet forsynet med en chip og fået klippet fedtfinnen af og så er den blevet sat ud og så er det meningen, at den skal gå i en smoltfælde, som består af en ruse som er forbundet til en kasse. Så bliver den smolt som går i kassen registeret via chippen og målt og vejet og sat ud igen . Så er der nogle kloge biologer der får tallene , som de kan se en masse ud af, som vi dødelige ikke kan.20150313_13570920150313_13572720150313_14114520150313_141243

Tilstede ved informationsmødet var ud over alle de frivillige fra klubberne også Fødevareminister Dan Jørgensen og Kertemine Kommunes borgmester Hans Luunbjerg samt TV2 Fyn og den skrivende presse.

Dan Jørgensen er jo udover at være minister, også en passioneret lystfisker og han kom faktisk lige fra Stege Nor, hvor han havde fanget sin første brakvandsgedde.

FullSizeRender_111054382_10205719338519429_4441755432697246141_n

En lille bøn til alle medlemmer i O.S.K:

Ingen foreninger her i DK kan fungere uden den frivillige indsats fra medlemmerne og heller ikke O.S.K. Så selv om mange altid er flinke til at hjælpe til, når bestyrelsen beder om det, så kan vi aldrig blive for mange til at give en hånd med, når arbejdet skal gøres.

Det er nu sjovere, når vi er mange om opgaven i stedet for, at nogle få skal gå og lave det alene.  Så tænk over om DU ikke kunne give en hånd med næste gang der er brug for det. Vi har det faktisk rigtigt sjovt og hyggeligt sammen når vi laver opgaverne .

Lige om hjørnet har vi brug for DIN hjælp til at få ryddet op i Rønninge og Skydebjerg og der vil også blive brug for hjælp, når vi afholder DM i fluekast og nogle folk til at hjælpe til Silde – og Fladfiskefestivalen på Havnen kan vi altid bruge.

På forhånd tak fra Bestyrelsen for Danmarks mest aktive fiskekub. ( Har vi DSFs ord for !!)

Niels Jensen

 

 

 

 

Udgivet i Nyheder.